Wydawcą półrocznika jest Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Staramy się w tym wydawnictwie przybliżać aktualne wydarzenia na świecie, w Polsce, ale też przybliżać dzielność Domu Polskiego im. Jana Pawła II w Budapeszcie.
W 2024 ze względu na przesunięcie terminu wnioskowania, dwa numery (61/62) zostały zebrane w jednym wydaniu Quo Vadis i są podsumowaniem całego roku 2024.
W numerze znalazły się stałe rubryki, tj. kronika wydarzeń z życia Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie oraz działalności Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów 800 rocznicy urodzin św. Kingi oraz 650 rocznicy urodzin św. Jadwigi Królowej, której to poświęcony został również odrębny artykuł. Obchody jubileuszu św. Jadwigi i św. Kingi zainspirowały nas do rozpoczęcia jeszcze jednej stałej rubryki pt. „Kultowy Budapeszt”, w której będziemy przedstawiać świątynie i miejsca modlitwy w Budapeszcie i okolicach, ważne z perspektywy Polaków, zarówno tych mieszkających na stałe na Węgrzech jak i odwiedzających Budapeszt. Pierwsze miejsce, opisane w ramach tego cyklu to Kościół ŚRÓDMIEJSKI pw. Najświętszej Maryi Panny- najstarszy kościół Budapesztu, do którego zostały wprowadzone w marcu 2024 relikwie św. Kingi i św. Jadwigi Królowej.
Dużo miejsca poświeciliśmy działalności polskiej drużyny harcerskiej „Czarne Bratanki” w Budapeszcie w wywiadzie z druhną Siostrą Weroniką MCHR. (a także Kalendarz na 2025).
Fotorelacja w centralnej części numeru poświęcona została XXX Dniom Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie św. Wojciecha i w tym roku poświęcone było Błogosławionej Rodzinie Ulmów. W nawiązaniu do tych wydarzeń prezentujemy też artykuł o świętości rodziny autorstwa blogerki Aliny Sikorskiej.
W numerze nie zabrakło też relacji z uczestnictwa członków Polonii z Węgier w corocznym czuwaniu w intencji Polonii w Częstochowie połączonego ze zwiedzaniem Polski oraz relacji z rodzinnej pielgrzymki pieszej do Częstochowy jednej z polonijnych rodzin.
Wyprzedzająco w związku z zapowiedzią Papieża Franciszka o kanonizacji Carlo Acutisa w 2025 przedstawiamy sylwetkę przyszłego świętego i galerią zdjęć.
Poza tym, w numerze zaprezentowaliśmy małą powtórkę z katechezy oraz Litanię do bł. Rodziny Ulmów.
Jak co roku, wydaliśmy też kalendarz ścienny. Na 2025 przygotowaliśmy wydanie ze zdjęciami polskiej drużyny harcerskiej „Czarne Bratanki”, a w nim zarówno zdjęcia ze zbiórek jak i niecodziennych wydarzeń z uczestnictwem naszych harcerzy i zuchów.
Zadanie : Edycja półrocznika „Quo Vadis” z Polonijnym kalendarzem na 2025 r. ( Budapeszt, Węgry).
Kwota dotacji: 20.000,- PLN ( koszty druku, grafiki, osobowe oraz utrzymania redakcji )
Bardzo dziękujemy również Samorządowi Narodowości Polskiej w Gödöllő za dofinansowanie kalendarza.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2024 – regranting.
Publikacje wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ani Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
Projekt realizowany za pośrednictwem:
Comments